Zaloguj Poniedziałek,  roku, godzina 21:08  
  Menu strony
  Strona główna
  Napisz do nas

  Rok szkolny 2019/2020
  Terminarz roku
  Plan lekcji
  Zajęcia pozalekcyjne
  Wykaz podręczników
  Wymagania edukacyjne
  Matura 2020

  Informacje o szkole
  Ochrona Danych
  Samorząd Uczniowski
  System oceniania
  Misja, wizja i statut
  Grono pedagogiczne
  Historia szkoły
  Kontakt i lokalizacja

  Dla kandydatów
  Rekrutacja po gimnazjum
  Rekrutacja po szkole   podstawowej

  Kształcenie zawodowe
  Technik ekonomista
  Technik hotelarstwa
  Regulamin praktyk
  Praktyki i współpraca
  Program Erasmus+
  Program Power

  Nasza szkoła
  Biblioteka
  Gazetka szkolna
  Matematyka
  Rok matematyki 16/17
  Sport w szkole
  Profilaktyka zdrowotna
  Galeria zdjęć - archiwum
  Wydarzenia - archiwum
  Praca dla absolwentów


Wydarzenia archiwum

Szkolny kiermasz podręczników
odbędzie się w piątek 6 września 2019 roku na sali gimnastycznej.
Lekcja 2 - klasy: 1bte, 1bh, 1ch, 2hot, 2te;
Lekcja 3 - klasy: 2hot, 2te, 3hot, 3te;
Lekcja 4 - klasy: 3hot, 3te, 4ah, 4bh, 4te

2 września 2019 roku serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
- o godzinie 8.00 Msza Święta w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
- o godzinie 9.00 akademia w szkole
i spotkania z wychowawcamiBezpieczne wakacje

„Efektywne uczenie się” - warsztaty dla klas I
Skuteczne uczenie się polega na trwałym zapamiętywaniu, a nie na przysłowiowym „zakuwaniu”. Wszyscy, a zwłaszcza uczniowie, mogą korzystać z technik efektywnego uczenia się, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas i energię, ale także rozwijają potencjał intelektualny i kreatywność. Jak trening pamięci wpływa na zdolności poznawcze? Co to są mapy myśli? Czy szybka nauka jest efektywna? Na czym polegają strategie mnemoniczne? Na te pytania starały się odpowiedzieć specjalistki z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 5 w Katowicach, które 4 kwietnia 2019 roku poprowadziły warsztaty dla uczniów klas I.3 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy 2te oraz kilkoro uczniów z klas 1te i 3te wraz z panią mgr Martą Sztuką i panią mgr Wandą Witczak pojechali na trzydniową wycieczkę przedmiotową do Warszawy.W ramach obchodów dnia św. Patryka w czwartek 21 marca 2019 roku gościliśmy w naszej szkole członków zespołu tańca irlandzkiego Gallway, którzy poprowadzili warsztaty. Każdy chętny mógł odkryć uroki tego oryginalnego stylu tanecznego.


Więcej zdjęć na szkolnym facebook-u

Warsztaty dla klas I i II 20 marca 2019 roku
„ Dobre maniery czyli bądź kulturalny w każdej sytuacji”
Dobre maniery są zawsze na czasie, bo świadczą o naszej kulturze osobistej i dobrym wychowaniu. Poza tym wiele jest prawdy w stwierdzeniu, że dostaje się tylko jedną szansę, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Zdaniem naukowców mamy na to zaledwie jedenaście sekund. Pierwsze wrażenie jest niesamowicie silne – mimo woli zwracamy uwagę na czyjś wygląd, mowę ciała, głos, słowa, zachowanie. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności dobrych manier zarówno w zwrotach grzecznościowych jak i dobrych manierach przy stole, czy miejscach publicznych.20 marca 2019 roku sześć uczennic klas trzecich uczestniczyło w Klasówce Powstańczej. To już kolejna edycja konkursu, w której katowicki Ekonomik bierze udział. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej uczennice klas drugich zmagały się z trudnymi pytaniami testowymi dotyczącymi prawa wyborczego w ramach rozgrywek Wybieram Wybory.13 marca 2019 roku obejrzeliśmy przedstawienie Walentynkowe przygotowane przez klasę 3ahot oraz gościnnie uczniów z klasy 2te i 1hot pod kierunkiem pani profesor Małgorzaty Hebdy i pani profesor Agnieszki Wasiołki. W pełnym humoru przedstawieniu młodzi aktorzy zaprezentowali jak sposób wyrażania uczuć zmieniał się na przestrzeni wieków.7 marca odbył się II Etap Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości, w którym naszą szkołę reprezentowali:
 1. Mateusz Matras z klasy IV te
 2. Sebastian Kowalski z klasy III te
 3. Wojciech Trefon z klasy IV teTłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się około XVI wieku i przetrwał do dziś. Wedle polskiej tradycji w tym dniu dozwolone jest objadanie się, a przysłowie mówi "Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje" Dzięki inicjatywie Samorządu Uczniowskiego tradycji pączkowej stało się zadość :) Smacznego!Poloneza czas zacząć - 10 luty 2019 rok

Olimpiada Przedsiębiorczości

W I etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości wzięło udział 11736 uczniów, z czego w okręgu katowickim 2145.
Do II etapu zakwalifikowało się z naszego regionu 240 uczniów - w tym trzech uczniów z naszej szkoły:
 1. Mateusz Matras z klasy IV te
 2. Sebastian Kowalski z klasy III te
 3. Wojciech Trefon z klasy IV te
Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie Olimpiady.


13 i 14 stycznia 2019 roku prezentowaliśmy naszą szkołę na Festiwalu "Sięgnij po zawód" w ramach 3 Śląskiego Festiwalu Nauki, który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
ogłasza nabór osób do udziału w projekcie nr 2017-1-PL01-KA102-036546
"Jesteśmy częścią europejskiego hotelarstwa . Zagraniczna praktyka zawodowa dla techników hotelarstwa",
Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +: Kształcenie i szkolenie zawodowe, Akcja 1. Mobilność Edukacyjna

Więcej informacjiPodsumowanie akcji „Góra Grosza” 2018.

Na przełomie listopada i grudnia 2018 roku na terenie naszej szkoły odbyła się po raz kolejny zbiórka monet groszowych w ramach XIX ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Dzięki pracy wolontariuszy i hojności całej społeczności szkolnej mogliśmy pomóc w zbiórce funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dziecka, rodzinnych domów dziecka i pogotowi rodzinnych. Samorząd Uczniowski we współpracy z opiekunem mgr Bożeną Kaszubą czuwał nad sprawnym przebiegiem całej zbiórki. Uzbieraliśmy ,,górę grosza’’ o łącznej kwocie 154 złotych i 94 groszy. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem serdecznie dziękuje za zaangażowanie i aktywny udział w akcji. Po raz kolejny udowodniliście, że można na Was liczyć i macie Wielkie Serca! Poniżej przedstawiamy wyniki zbiórki w klasach, które tworzyły Górę Grosza: 1te- 77,08 złotych - I miejsce 3a hot- 36,13 złotych – II miejsce 3te- 23,30 złotych – III miejsce 3b hot – 11,89 złotych 4te- 6,54 złotych

12 grudnia 2018 roku rozstrzygnięto konkurs na najciekawszy wystrój świąteczny sali lekcyjnej. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły, a rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie po długich debatach jury konkursowego, zwycięzcą została klasa 3a hot wraz z wychowawcą Markiem Halamą. Serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkim Wesołych Świąt!!

11 grudnia 2018 roku zgodnie z długoletnią tradycją naszej szkoły Samorząd Uczniowski po raz kolejny zainicjował akcję ambulansowego poboru krwi pod hasłem "Młoda krew ratuje życie" W tegorocznej akcji oddaliśmy łącznie ponad 6 litrów krwi. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem serdecznie gratuluje wszystkim krwiodawcom i dziękuje za okazaną pomoc i zaangażowanie!


Podsumowanie akcji przeprowadzonych przez Szkolne Koło Wolontariatu - Razem na święta w Zespole Szkół Ekonomicznych:
 • zbiórka żywności dla schroniska dla zwierząt w Mysłowicach,
 • Tydzień zdrowego odżywiania. Dochód przeznaczony dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów,
 • wypiek i dekorowanie pierników na kiermasz szkolny i na akcję Uskrzydlamy,
 • przygotowanie ozdób świątecznych na akcję Uskrzydlamy organizowaną przez Dom Aniołów Stróżów,
 • Kiermasz Mikołajkowy połączony ze sprzedażą oraz przygotowanie paczek dla uczniów naszej szkoły oraz dla starszych, chorych osób ze Związku Sybiraków w Katowicach.


7 grudnia 2018 roku w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w prelekcji poświęconej epidemiologii zakażeń HIV oraz pełnoobjawowego AIDS, przygotowanej przez uczennicę klasy 4b hot pod kierunkiem mgr Bożeny Kaszuby. Prelekcja poprzedzona była wstępną ankietą z zakresu wiedzy na temat biologii wirusa HIV oraz AIDS. Celem prelekcji było zwrócenie uwagi na problematykę epidemii HIV/AIDS, walka ze stereotypami oraz podnoszenie wiedzy z tego zakresu. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Rozwiązanie tego problemu wymaga ustawicznych działań na rzecz poznania i upowszechniania rzetelnych informacji na temat HIV/AIDS oraz sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, wykonywania testów w kierunku HIV, odpowiedniego leczenia. Wymaga również postępowania bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz naszej solidarności z osobami zakażonymi. Osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i zakończyła się ankietą ewaluacyjną.


Olimpiada Przedsiębiorczości 2018/2019
6 grudnia odbył się I etap Olimpiady Przedsiębiorczości. Tematem przewodnim tegorocznej olimpiady były trendy na rynku kapitałowym. Udział wzięło 16 uczniów z klas IV te, III te oraz II te. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością tematyki. Zwycięzcami eliminacji szkolnych zostali:
 • I miejsce - Mateusz Matras kl. 4te
 • II miejsce - Sebastian Kowalski kl. 3te
 • III miejsce - Wojciech Trefon kl. 4te
Pozostałe miejsca zajęli:
 • Patryk Wojda - 2te
 • Katarzyna Załuska - 4te
 • Ostap Smolskyy - 2te
 • Aleksandra Pawlik - 3te
 • Arkadiusz Paczuła - 3te
 • Klaudia Marekwia - 3 te
 • Paulina Harmata - 2te
 • Laura Myślińska - 3te
 • Nikodem Zawada - 2te
 • Daniel Maciaszek - 2te
 • Filip Władarz - 3te
 • Nicol Pilch - 2te
 • Katarzyna Kmiecik - 3te
Gratulujemy wszystkim uczestnikom !

Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest niezmiennie 6 grudnia każdego roku w wielu krajach świata. Również w naszej szkole, jak co roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy ten radosny dzień. W naszej tradycji pamięć o Św. Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana z ochotą przez kolejne pokolenia. Dzień imienin Mikołaja, przypadający 6 grudnia jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy. Nasi uczniowie otrzymali słodkie upominki, które nie tylko podniosły poziom glukozy w surowicy krwi, ale także wywołały uśmiech na twarzy.


6 grudnia 2018 roku zapraszamy na kiermasz świąteczny. Zbieramy dla dzieci. Fanty można przynosić do biblioteki.

30 listopada 2018 roku przebiegał w naszej szkole pod hasłem wróżb andrzejkowych. Każdy uczestnik andrzejkowych zabaw z niecierpliwością odkrywał swoją przyszłość w wosku lub zajadał się ciasteczkami, które skrywały andrzejkowe tajemnice. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wróżby przygotowane przez uczniów klasy 3a hot oraz 1te cieszyły się ogromnym powodzeniem. Były miłym akcentem dnia. Oczywiście wierzymy, że wszystkie wróżby się spełnią. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok!


28 listopada 2018 roku w Zespole Szkół COGITO w Siemianowicach Śląskich odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski 2018 ROKIEM ZBIGNIEWA HERBERTA. Przygotowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Katowicach i Zespół Szkół COGITO konkurs okazał się organizacyjnym sukcesem. W poetyckie szranki stanęli uczniowie z 23 szkół naszego regionu, potwierdzając, że poezja Zbigniewa Herberta wciąż budzi żywe zainteresowanie młodych ludzi. Naszą szkołę reprezentowała Izabella Sochacka i Dorota Piksa. Uczennice przygotowywane były do konkursu przez mgr Barbarę Michniak i mgr Małgorzatę Hebdę. Prezentowane recytacje były na bardzo wysokim poziomie i spotkały się z żywiołową reakcją publiczności. Komisja konkursowa stanęła więc przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców. Dorota Piksa z klasy 1 te otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!


22 listopada 2018 roku byliśmy organizatorami oraz uczestnikami III edycji konferencji „Żyj kolorowo i zdrowo” pod patronatem Prezydenta miasta Katowice Pana Marcina Krupy, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych miasta Katowice. Celem konferencji połączonej z praktycznymi warsztatami była popularyzacja wiedzy o zdrowiu psychicznym i sposobach dbania o dobre samopoczucie psychiczne oraz promowanie zdrowego stylu życia, w jego sferze psychicznej i emocjonalnej, a także wzbogacenie wiedzy uczestników odnośnie osobistych i grupowych możliwości działania,w obszarze zdrowia psychicznego, w tym budowanie i rozwijanie umiejętności radzenia sobie z wymogami życia –budowanie zasobów indywidualnych i społecznych. Partnerem konferencji oraz warsztatów był:Regionalny Ośrodek Metodyczno - Edukacyjny Metis w Katowicach, SWPS Uniwersytet Humanistyczno-społeczny Wydział zamiejscowy w Katowicach, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Chorzowie.

22 listopada 2018 roku uczniowie klasy 2 hot wraz z mgr Aleksandrą Duraj uczestniczyli w warsztatach "Co należy wiedzieć o klimacie?", które odbyły się w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.19 listopada 2018 uczniowie klas II, III i IV uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Wyższą Szkołę Bankową w Chorzowie. Temat : „Wystąpienia publiczne – jak się nie dać tremie?”
Bez wątpienia jedną z kluczowych umiejętności w życiu społecznym i zawodowym jest umiejętność oddziaływania na innych poprzez skuteczne prezentacje i wystąpienia publiczne. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak się przygotować i jak panować nad mową ciała, aby trema była czynnikiem mobilizującym, a nie dezorganizującym wystąpienie.16 listopada 2018 roku odbyła się w naszej szkole konferencja upowszechniająca rezultaty I części projektu " Jesteśmy częścią europejskiego hotelarstwa . Zagraniczna praktyka zawodowa dla techników hotelarstwa". Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +: Kształcenie i szkolenie zawodowe, Akcja 1. Mobilność Edukacyjna. W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice Pan Sławomir Witek, oraz Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Pani Renata Habryka, przedstawiciele Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Katowice, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz uczniowie klas trzecich wraz z nauczycielami.

więcej informacji


13 listopada 2018r. w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania połączony ze Światowym Dniem Rzucania Palenia. Dzisiejszy dzień był elementem kampanii na rzecz promocji zdrowego stylu życia. W ramach obchodów we współpracy z Centrum Informacji Europejskiej klasy pierwsze uczestniczyły w warsztatach z zakresu zasad zdrowego żywienia oraz kuchni z rożnych rejonów świata. Hotelarze jak co roku przygotowali dla wszystkich smaczne i zdrowe przekąski będące dobrą alternatywą dla zgubnego nałogu tytoniowego.13 listopada 2018 roku klasy 4ahot, 4bhot i 4te wzięły udział w warsztatach "Stres pod kontrolą" przeprowadzonych we współpracy z Uniwersytetem SWPS.9 listopada 2018 roku uroczyście uczciliśmy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 w ramach akcji "Rekord dla Niepodległej" odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu Polski.

Zdjęcia na szkolnym facebook-uNastępna strona (2/6)

 

©d@mek